Klinik Pilates

21/11/2018

Kategori: Genel Plates

Etiketler:


Klinik Pilates

Kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklardan (Skolyoz ve Kisez gibi omurga sorunları, fibromiyalji sendromu, donuk omuz, kas-tendon yaralanmaları, ön çapraz bağ yaralanması, diz problemleri, ayak ve ayak bileği sorunları vb.) korunmak ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür.Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanan klinik pilates, duruş bozukluklarından eklem ağrılarına, kronik bel, boyun ve sırt ağrılarına, duruş bozukluğu ile ilişkili birçok iç organ problemlerine, solunum sıkıntısına yol açan hastalıklara (astım v.b) kadar birçok rahatsızlığın tedavisinde büyük öneme sahip kişiye özel egzersizler bütünüdür.SKOLYOZ
Skolyoz arkadan bakıldıüında omurganın sağa yada sola doğru eğriliği ile meydana gelen bir spiral desormite hastalığıdır. Bu durum kişinin postür(duruş) bozulmasına, hareket kısıtlığına vb. sansasyonel rahatsızlıklara sebep olabilir. Skolyoz tedavisinde kişinnin yaşı, eğriliğin acısı, skolyozun türü ve eğriliğin hangi bölgede olduğu göz önünde bulundurularak; kişiye özel tasarlanmış egzersizler uygulanmalıdır. Ana hedef kısalan ve güçsüzleşen kaslara müdahale edilip eğriliğin ilerlemesini engellemektir.


KİFOZ
Kifoz yandan bakıldığında sırtın çıkıntılı ve boyunun normalden daha önde olması durumudur. Halk arasında kamburluk olarak bilinir. 
Kifoz doğuştan olabileceği gibi sonradan da meydana gelebilir. Özellikle masa başı çalışan bireylerde uzun süre aynı pozisyonda durmaktan ve hareketsiz bir yaşam biçiminden kaynaklı oluşabilir. Müdahale edilmemesi durumunda boyun düzleşmesi, boyun fıtığı gibi ileri seviye rahatsızlıklara neden olabilir.


LORDOZ
Lordoz belde omurganın aşırı bir eğriliği olduğu bir durumdur. Omurga boyun, sırt ve bel kısmında kafanın ağırlığını desteklemek ve şok darbelerini emmek için doğal olarak kıvrımlara sahiptir. Lordoz bel yani lumber bölgedeki doğal kavis normalin üzerinde olduğunda oluşur. Bu durum omurgada aşırı basınca neden olup ağrıya yol açar.
Lordozu olan kişilerde genelde belde görünür bir kavis vardır. Kendilerine yandan bakıldığında bel, belli bir C şekli yapar. Ayrıca lordozu olan kişiler midelerini ve kalçalarını dışarıya doğru çıkarıyor gibi görünür.
Lordozu kontrol etmenin en kolay yolu sert bir yüzeye sırt üstü yatmaktır. Elinizi sıkı bir şekilde belinizin altına kaydırabilmeniz gerekir. Eğer lordozunuz varsa elinizle beliniz arasında ekstra boşluk olacaktır.
 


yorum yap